Wymagane technologie: JavaScript i FlashPlayer

Jak sprawdzić czy okna PVC są ciepłe?

 Jakość izolacyjności cieplnej okna określa w spółczynnik przenikania ciepła U. Charakteryzuje on wielkość strat ciepła, które spowodowane są różnicą między temperaturą wewnątrz pomieszczenia a temperaturą na zewnątrz. Może być wyznaczany metodą pomiarową lub bardziej uniwersalną (prostszą i szybszą) metodą obliczeniową według odpowiedniego wzoru. Na ostateczną wartość współczynnika przenikania ciepła dla całego okna składa się wypadkowa wartości U dla ramy (Ur) i szyby (Uos,) oraz wartość tzw. mostka termicznego.

Największy wpływ na poziom temoizolacyjności okna ma współczynnik przenikania ciepła przez szyby (Uos). Zależy on od składu chemicznego i struktury szyb, jak również od konstrukcji całego wkładu szybowego. Obecnie jako standard stosuje się wkłady dwuszybowe typu 4–16–4T (szyba termo), zbudowane z dwóch tafli szkła o grubości 4mm oddzielonych 16.mm ramką dystansową, gdzie przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest argonem. Jedna z szyb (4T) pokryta jest cienką powłoką niskoemisyjną. Wkład o takiej budowie charakteryzuje się współczynnikiem Uos = 1,0 W/m 2 K (wg EN 674). W naszej ofercie znajdziecie Państwo również przeszklenia o lepszych parametrach cieplnych. Wkłady trzyszybowe SUPERtermo o budowie 4T–14–4–14–4T z dwiema powłokami niskoemisyjnymi, wypełnione argonem osiągają współczynnik Uos na poziomie 0,6 W/m 2 K (wg EN 674). Nowością w ofercie są wkłady trzyszybowe SUPERtermo  o budowie 3T-16-3-16-3T, dla których wartość Uos wynosi 0,5 W/m 2 K (wg EN 674). Do ich wypełnienia używa się Argonu, dlatego dostępne są już za niewielką dopłatą. Jest to optymalne rozwiązanie dla klientów, którzy przy ograniczonym budżecie nie chcą rezygnować z energooszczędnych rozwiązań.

 Niestety należy podkreślić, iż współczynnik przenikania ciepła dla szyby jest często podawany jako współczynnik U dla całego okna, co jest poważnym nadużyciem. Nie uwzględnia on bowiem jakości termicznej ramy okiennej, której udział w całkowitej powierzchni okna wynosi zwykle 30, a czasami nawet 50%. We wszystkich rodzajach rozwiązań konstrukcyjnych okien, a w szczególności w ramach okiennych z PVC, największy wpływ na ich jakość termiczną ma szerokość profili, a nie jak się powszechnie sądzi ilość komór. Pięciokomorowy system o szerokości 73mm będzie miał bowiem lepsze parametry cieplne niż system sześciokomorowy o szerokości 65mm. Ponadto o izolacyjności termicznej ramy okiennej decyduje materiał, z którego wykonane są wzmocnienia niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej sztywności profili. Większość okien PVC wzmacniana jest stalą, która nie jest dobrym izolatorem ciepła. Jako jedyni na rynku oferujemy Wzmocnienia Termiczne MS , wykonane z kompozytów poliestrowo-szklanych dodatkowo wypełnionych termoizolacyjną pianą poliuretanową. Rozwiązanie to pozwoliło znacznie obniżyć wartość współczynnika przenikania ciepła ramy okiennej – Ur. Profil pięciokomorowy o szerokości 73mm wzmocniony stalą charakteryzuje się wielkością współczynnika Ur na poziomie 1,5 W/m 2 K, podczas gdy ten sam profil ze wzmocnieniem z kompozytu osiąga Ur = 1,1 W/m 2 K. Oznacza to poprawę jakości termicznej profilu o 27%!

Podsumowując, obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań poprawiających termikę okien. Energooszczędne wkłady szybowe i specjalna konstrukcja ramy okiennej skutecznie ograniczają straty ciepła, a zastosowanie Wzmocnień Termicznych MS przyczynia się bezpośrednio do ograniczenia zapotrzebowania na energię. Przykład: okno o wymiarach 1165x1435, wykonane na profilu pięciokomorowym o szerokości 73mm, wzmocnione stalą, z wkładem szybowym Uos = 1,0 W/m 2 K osiąga współczynnik przenikania ciepła Uokna na poziomie 1,27 W/m 2 K. To samo okno, ale z zastosowaniem wzmocnień termicznych w ramie okiennej i wkładu szybowego Uos = 0,5 W/m 2 K, osiąga wartość Uokna na poziomie 0,83 W/m 2 K. Oznacza to poprawę izolacyjności termicznej o 35%! Przykład ten wyraźnie pokazuje, że zastosowanie okien energooszczędnych (TYTANOWEtermo pvc ) znacznie poprawia jakość energetyczną budynków i zmniejsza straty ciepła, zwiększając tym samym opłacalność inwestycji termomodernizacyjnej. Ograniczenie zapotrzebowania na energię jest szczególnie istotne w dobie obowiązywania unijnej dyrektywy EPBD 2002/91/EC, która wprowadziła obowiązek certyfikacji energetycznej budynków.

 

Zapraszamy na stronę Uvalue , gdzie każdy z Państwa będzie mógł samodzielnie obliczyć wartość współczynnika przenikania ciepła U dla konkretnego okna.

 

Fibaro - inteligentny dom
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×