Wymagane technologie: JavaScript i FlashPlayer

Trend na okna

Delikatne, opływowe formy, niebanalne kształty, a także nowe i do niedawna mało popularne kolory - to kierunek, w którym zmierza współczesny design okien.

Rozwój nowoczesnych technologii w stolarce okiennej, zapewnia projektantom i architektom coraz większą swobodę twórczą przy projektowaniu naszych domów. Obserwując nowopowstające budynki oraz ofertę producentów, jednego możemy być pewni - standardowe, prostokątne okna o tradycyjnej, kanciastej formie odchodzą powoli do lamusa. Coraz większą uwagę zwracamy na design. Co może zaoferować nam w tym zakresie sprzedawca?

W poszukiwaniu łagodności

Wygląd okien uzależniony jest w ogromnym stopniu od wykończenia oraz kształtu ramy , w której osadza się szybę. Okna z PVC, a więc te najbardziej popularne na naszym rynku, produkowane są coraz częściej z profili zaokrąglonych (a więc już nie tylko płaskich). To rozwiązanie ma cel czysto estetyczny. Charakterystyczna i opływowa linia okna sprawia, że wnętrza wydają się bardziej przyjazne i przytulne, a budynek zyskuje na atrakcyjności.
- Oczywiście same okna nie wystarczą do tego, aby radykalnie zmienić nasz dom. Przy odrobinie pomysłowości mogą mieć jednak bardzo duży wpływ na jego wygląd zewnętrzny i podkreślać charakter wnętrz – mówi Magdalena Basarab, Brand Manager w MS więcej niż OKNA – Łagodny, delikatnie zaokrąglony kształt nowych profili okiennych to rozwiązanie uniwersalne . Idealnie komponują się one zarówno z nowoczesną, jak i bardziej stylową architekturą.

Geometria w służbie designu

Prawdziwą designerską perełką w naszym domu może stać się okno będące połączeniem zaokrąglonej formy profilu oraz zaskakującego kształtu – półkola, elipsy, albo łuku . Ciekawe okno może też powstać z połączenia kilku figur geometrycznych. Oczywiście na rozwiązania tego typu musi pozwalać projekt naszego domu. W niektórych wypadkach tak nietypowe okno może kłócić się kształtem bryły budynku i koncepcją przyjętą przez architekta. Pamiętajmy przy tym, że do różnych wnętrz i elewacji pasować będą inne kształty okien. W momencie podejmowania decyzji musimy też dokładnie przemyśleć, w których pomieszczeniach zachować tradycyjną stylistykę, a w których warto pozwolić sobie na nieograniczoną swobodę – bez szkody dla funkcjonalności okna.

Odwaga kolorów

W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się też w kolorystyce okiennej. Najbardziej popularne na rynku stały się okleiny drewnopodobne m.in. orzech i złoty dąb . Do gry wchodzą jednak nowe barwy i faktury. – W nowoczesnym budownictwie, stosunkowo dużym zainteresowaniem cieszą się odcienie szarości . Jeszcze kilka lat temu, był to kolor praktycznie niezauważany i niemodny – dodaje Magda Basarab - W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, paleta barw okiennych staje się coraz bogatsza i niezwykle różnorodna. Klientom, którzy nie boją się nowych, odważnych rozwiązań możemy zaproponować okleiny przypominające fakturą nie tylko drewno, ale szczotkowany metal, czy chociażby skórkę pomarańczy .

Sam kolor to jednak nie wszystko, warto zwrócić również uwagę na technologię, w jakiej zostały wykonane okna. Zastosowanie ciemnych, kolorowych oklein może prowadzić w upalne, słoneczne dni do powstania ekstremalnych różnic temperatury na powierzchni i wewnątrz profilu, a to skutkuje m.in. trwałym odkształceniem okna. Dlatego też od strony zewnętrznej stosujemy specjalne, zaawansowane technologicznie folie ograniczające absorpcję energii słonecznej  – mówi Magda Basarab - Poza tym profil jest odpowiednio wentylowany od wewnątrz, a jego ścianka zewnętrzna jest tuż pod okleiną biała. Dzięki temu udało nam się obniżyć temperaturę nagrzewania okien o kilkanaście stopni, zwiększając tym samym ich stabilność i odporność na deformacje.
Ciekawym i niezwykle praktycznym rozwiązaniem może być też zakup okien w podwójnej kolorystyce – innej od wewnątrz domu, a innej od zewnątrz . Dzięki temu nie tylko dopasujemy nasze okna na wyglądu elewacji budynku, ale także będą one idealnie współgrały z wystrojem i tonacją domowego wnętrza. Bez wątpienia, mamy więc w czym wybierać.

Wybierając stolarkę do naszego domu, nie możemy kierować się tylko i wyłącznie designem. Dobre okno musi łączyć w sobie także takie cechy jak chociażby energooszczędność, bezpieczeństwo czy funkcjonalność.  Jest to możliwe, o ile zamiast najprostszych modeli zdecydujemy się na produkty klasy premium, dostępne w ofercie renomowanych producentów i dystrybutorów.

Fibaro - inteligentny dom
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×