Wymagane technologie: JavaScript i FlashPlayer

Okno z misją

Skuteczna ochrona przed hałasem, odporność na włamania oraz energooszczędność – to tylko niektóre z właściwości, jakie powinny posiadać nowoczesne okna. Ale wybór każdej kolejnej opcji to także dodatkowe koszty – nie zawsze potrzebne.

Z niektórych funkcji możemy w wielu wypadkach spokojnie zrezygnować i to bez wpływu na domowy komfort. Podstawowym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy wyborze idealnego produktu do naszego domu jest przede wszystkim to gdzie i w jakiej okolicy mieszkamy.

Najważniejsza jest energia

Jedną z najbardziej pożądanych przez klientów cech współczesnych okien jest bez wątpienia energooszczędność . I nie ma się czemu dziwić ponieważ to właśnie od okien zależy w dużym stopniu współczynnik energooszczędności całego domu , a w efekcie koszty jego ogrzewania i utrzymania.
- W budynkach wielorodzinnych straty ciepła przez nieszczelną lub starą stolarkę okienną wynoszą często nawet 45%, z kolei w domach jednorodzinnych może to być 25% - informuje Piotr Nadolny, Dyrektor Handlowy w MS więcej niż OKNA – W obu wypadkach jest to bardzo dużo, dlatego odpowiedź na to, jakie okna najlepiej wybrać, nasuwa się sama. Nawet, jeśli będziemy musieli za nie zapłacić trochę więcej.

Spokój wliczony w cenę

Na dźwiękoszczelność największy wpływ ma rodzaj szyb. Generalnie, czym grubsze szkło tym ochrona przed hałasem jest lepsza.
- Izolacyjność akustyczną okien określa wyrażony w decybelach współczynnik Rw  – wyjaśnia Nadolny – Czym jest on wyższy tym korzystniej. Odwrotna sytuacja dotyczy natomiast wskaźnika izolacyjności cieplnej Uw, który powinien być jak najmniejszy .
Ale tak naprawdę nie magia liczb jest tutaj najważniejsza, ale to gdzie mieszkamy. Nie ma sensu inwestować w droższe szyby o najlepszych parametrach akustycznych, jeśli nie jest to konieczne. Na spokojnym, kameralnym osiedlu lub na wsi w zupełności sprawdzą się te o Rw wynoszącym od 30 do 32 dB. Szyby, w których współczynnik Rw jest nie mniejszy niż 35dB są natomiast konieczne, jeśli przyszło nam mieszkać w centrum miasta, przy ruchliwej, przelotowej drodze lub w pobliżu lotniska. W przeciwnym wypadku będziemy musieli się przyzwyczaić do rozmów i oglądania telewizji przy akompaniamencie ulicznego zgiełku i szumu przejeżdżających samochodów.

A co z bezpieczeństwem?

Kluczem do bezpieczeństwa są w przypadku okien okucia, ale także szyby . Jeśli zależy nam na tym, aby kupić produkt antywłamaniowy, powinniśmy pytać sprzedawcę nie tylko o rodzaje zastosowanych rozwiązań, ale także certyfikaty, które potwierdziłyby to, że oferowany produkt spełnia określone normy. Warto pamiętać, że okna w wyższych klasach bezpieczeństwa, wyposażone są w odporną na uderzenia szybę, posiadającą kilka warstw specjalnej antywłamaniowej folii.
Na rynku nie brakuje także dodatkowych rozwiązań zwiększających poczucie naszego bezpieczeństwa np. alarmów i czujników otwarcia zwanych kontaktronami, które można połączyć z systemem alarmowym, ale także klimatyzacją czy ogrzewaniem. Natomiast wśród nowinek znajdziemy chociażby detektory zbicia szyby lub detektory grawitacyjne. Pytanie tylko, czy warto za wszelką cenę zamieniać nasz dom w trudną do zdobycia twierdzę?
I tak: solidniejszy, bogatszy pakiet zabezpieczeń jest jak najbardziej uzasadniony, jeśli mieszkamy w okolicy niebezpiecznej, albo gdy nasz dom jest oddalony od innych zabudowań i nie mamy sąsiadów, którzy mogliby zauważyć próbę włamania. Zaawansowane rozwiązania wydają się natomiast zbędne, gdy mieszkamy na wyższym piętrze w bloku pozbawionym balkonów albo instalacji, po których mógłby z łatwością wspiąć się nieproszony gość.
 - Z pewnością nie warto nigdy oszczędzać na energooszczędności  – dodaje Nadolny – Im lepsze parametry cieplne okna, tym niższe rachunki zapłacimy za ogrzewanie domu w zimie . W przypadku pozostałych funkcji warto przede wszystkim dokładnie zdiagnozować potrzeby i skonsultować decyzję z dobrym sprzedawcą. To gwarancja nie tylko udanego zakupu, ale także rozsądnie wydanych pieniędzy.

Fibaro - inteligentny dom
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×