Wymagane technologie: JavaScript i FlashPlayer

Bo okno musi się opłacać

Czy niska cena okna, może być gwarancją tego, że kupujemy produkt najbardziej dla nas opłacalny? Oczywiście nie, ponieważ o ostatecznym koszcie decyduje także jego późniejsza eksploatacja.

Wymiana okien w całym domu to niemały wydatek dla rodzinnego budżetu, dlatego niezwykle trudno oprzeć się pokusie zaoszczędzenia choć odrobiny gotówki. Okazuje się jednak, że w dłuższej perspektywie możemy na tym więcej stracić niż zyskać. Kluczem do rozwiązania tej zagadki jest energooszczędność.
 - Okno może z powodzeniem funkcjonować bardzo długo, bo nawet przez 20 lat . - mówi Barbara Sarna, Kierownik Działu Marketingu w MS więcej niż OKNA – To, jakie ma parametry termiczne wpływa na ilość ciepła uciekającego z domu każdej zimy. Jak pokazują przeprowadzone przez nas badania, wybór okien energooszczędnych zamiast standardowych, może przynieść w ciągu sezonu grzewczego nawet kilkaset złotych zysku .

Inwestycja na lata

Co ważniejsze, możemy liczyć także na to, że oszczędności na rachunkach za ogrzewanie po kilku latach pokryją nam w 100% różnicę wynikającą z zakupu droższych okien energooszczędnych.
- Jeśli zamiast standardowych produktów dostępnych na polskim rynku zdecydujemy się na okna wyposażone w szybę o współczynniku Ug równym 0,5 W/m2K i specjalne wzmocnienia termiczne, to różnica w cenie jaką zapłacimy za droższe okna energooszczędne zwróci się już po około 7 latach – zaznacza Barbara Sarna – Całkowity koszt wymiany starych okien na nowe zwróci się nam po około 8-9 latach . Przez kolejne lata będą one na siebie systematycznie „zarabiać”.
Aby tak jednak było powinniśmy wybierać produkty najbardziej optymalne zarówno pod względem ceny, jak i gwarantowanych parametrów termicznych, uwzględniając przy tym czas ich eksploatacji. Cóż nam po niezwykle energooszczędnym, a wręcz pasywnym oknie, jeśli będzie ono niezwykle drogie? Z pewnością nigdy nie odzyskamy zainwestowanych środków. Z kolei w przypadku okien najtańszych, które nie spełniają odpowiednich wymogów energooszczędności – niemal od razu będziemy do nich dopłacać.
- Okno energooszczędne musi być dzisiaj dla klienta nie tylko łatwo dostępne, ale przede wszystkim opłacalne i temu muszą sprostać producenci stolarki  – dodaje Sarna – Aby przekonać odbiorców o korzyściach wynikających z zakupu lepszych jakościowo produktów wprowadziliśmy na naszej stronie internetowej kalkulator energetyczny  pozwalający sprawdzić parametry termiczne okien, ale także w prosty sposób obliczyć i porównać koszty ogrzewania domu , przy zastosowaniu różnych rozwiązań.

Oblicz ile okna oszczędzają na ogrzewaniu

Kalkulator energetyczny  pozwala na precyzyjne ustalenie parametru Uw i klasy energetycznej dla okien  jedno i dwu- skrzydłowych oraz balkonów. Wcześniej, w odpowiednich polach wystarczy określić typ i rozmiar produktu oraz wariant jego wykonania (czyli rodzaj wkładu szybowego i zastosowanych wzmocnień).
Nowa, dodatkowa funkcja umożliwia z kolei oszacowanie oszczędności na ogrzewaniu , na jakie możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się wymienić stare okna. W tym celu wystarczy wprowadzić m.in. wcześniej obliczony współczynnik Uw, powierzchnię okien w całym domu lub mieszkaniu oraz orientacyjną temperaturę panującą w budynku. Część parametrów określi za nas program. Ostatni krok to wybór nośnika energii wykorzystywanego do ogrzewania nieruchomości.
 - Podstawowymi atutami przesądzającymi o funkcjonalności kalkulatora jest prostota i intuicyjność – mówi Barbara Sarna - Wypełnienie wszystkich pól nie wymaga specjalistycznej wiedzy i zajmuje dosłownie kilka minut. Aplikacja pozwala wybrać najbardziej opłacalny produkt, przy uwzględnieniu całego okresu eksploatacji. Podobne, choć znacznie bardziej zaawansowane narzędzia obliczeniowe wykorzystujemy z powodzeniem w przetargach i konkursach dot. dużych realizacji budowlanych.

Fibaro - inteligentny dom
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×